JAK S BRÝLEMI SPRÁVNĚ ZACHÁZET?

Pár rad a tipů, aby brýle plnily správně svůj účel po dlouhou dobu.

Brýle nasazujte i sundávejte z obličeje oběma rukama

Pokud jste zvyklí sundávat brýle jen jednou rukou, rychle se to odnaučte! Při takovémto „strhávání“ brýlí z obličeje dojde postupem času k deformaci brýlí, jejich zkřivení či ohnutí, prasknutí flexového pérka ve stranici či k poškození brýlové čočky.

Brýlové čočky čistěte vždy za mokra

Brýlové čočky, zejména plastové, vždy před samotným čištěním omyjte vlažnou vodou. Tím se odstraní prach a jiné nečistoty, které ulpěly na povrchu brýlových čoček. Pro odmaštění můžete použít mýdlo či běžný saponát.

K navlhčení brýlových čoček jsou vhodné i speciální čisticí spreje, které v sobě obsahují antikondenzační či antistatickou přísadu. Antikondenzační přísada je zvláště vhodná na zimní měsíce, kdy se postará o rychlejší odmlžení brýlí.

Pro osušení brýlových čoček používejte mikrovlákno

Mikrovlákno je speciální, velmi jemná tkanina určená zejména pro čištění plastových brýlových čoček. Jeho použitím předejdete možnému poškrábání brýlí, které by jinak vzniklo při čištění drsnějšími materiály (tričko, papírové kapesníky aj.).

Brýle přenášejte pouze v pouzdře, nejlépe pevném

Nevystavujte brýle vysokým teplotám (palubní deska auta, sauna, atd.)

Vlivem vysokých teplot (nad 50 ºC) může dojít k porušení povrchových úprav brýlových čoček či k deformaci plastové obruby. Taktéž velké teplotní změny brýlím nesvědčí.

Neodkládejte brýle brýlovými čočkami dolů

Brýlové čočky by se neměly dostat do styku s žádnými drsnými povrchy, jinak hrozí jejich poškrábání. Proto je nenoste ani volně v kabelce či v kapse, kde by se mohly dostat do styku s jinými předměty (klíče, propiska a další).

Chraňte své brýle před stykem s chemikáliemi

Chemické látky (rozpouštědla, kyseliny), ale i lak na vlasy či mořská sůl působí zhoubně především na povrchové úpravy brýlových čoček.

Jakoukoli opravu brýlí či jejich srovnání nechte na odborníkovi

Brýle neslouží jako čelenka do vlasů

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT OBRUBY

Brýlová obruba může zcela změnit Váš vzhled

Proto je výběr té správné, která by podtrhla Vaši osobnost, splňovala veškeré požadavky a neomezovala by ve Vašem stylu života, velice důležitý.

Čím se tedy při výběru obruby řídit?

Ještě před samotným nákupem brýlí si zkuste odpovědět na tyto jednoduché, ale velmi zásadní otázky, které Vám usnadní výběr „těch pravých“.

1. K jakému účelu budu brýle používat? (celodenní nošení, čtení, práce u počítače atd.)

2. Na jaké příležitosti budu brýle nosit? (pracovní jednání, sváteční situace, divadlo, sport, domácí kutilství, vaření atd.)

3. Jak jsem byl/a spokojen/a se svými předchozími brýlemi? (co Vám vyhovovalo a čeho byste se již rádi vyvarovali)

4. Jak chci v nové obrubě působit? (mladší, starší, serióznější, veselejší, výraznější)

5. Jaká barva obruby by se mi nejlépe slaďovala s mým oblíbeným oblečením?

Po zodpovězení těchto otázek jste si již jistě vytvořili alespoň hrubou představu Vašich budoucích nových brýlí.

Na co bychom ještě neměli při výběru obruby zapomínat?

Počet dioptrií

Pro výběr obruby je důležitá zejména velikost Vašich dioptrií. Pokud patříte mezi ty „méně šťastné“, nezoufejte! Nejen nízká dioptrická korekce může vypadat v brýlích dobře. Jde jen o to vybrat správný typ obruby, s jejímž výběrem Vám velmi rádi pomůžeme. Například pro vysoké plusové dioptrie je vhodnější obruba s menšími očnicemi, zatímco vysoká minusová korekce se nejlépe „schová“ za širšími stranicemi či v plastové obrubě. Samozřejmě, že ideální je to v kombinaci s vhodným tenčením brýlové čočky.

Proporce obličeje

Tvar obličeje, šířka obličeje a kořen nosu. Tři další ukazatele pro výběr vhodné obruby, která by pevně avšak pohodlně seděla na obličeji. Pozor si dejte zejména na úzké obruby, které by se Vám zařezávaly do spánků, utlačovaly cévy probíhající v této oblasti, čímž by způsobovaly bolesti hlavy a další potíže.

Alergie na kov či plast

Při výběru brýlí neváhejte oslovit naše kvalifikované zaměstnance s dlouholetými zkušenostmi z praxe, kteří Vám velice rádi pomůžou a odborně poradí i při volbě vhodných brýlových čoček.

Navštivte naše oční studio rádi Vám s výběrem obrub pomůžeme a poradíme.

oční studio